Barmská kočka - standard plemene
Historie barmských koček sahá sice až do 15.století , ale mimo svou domovinu se poprvé objevily až v roce 1930. Tehdy byl první exemplář barmské kočky dovezen z Barmy ( nynější Myanmy) do USA. Ve Spojených státech ji spářili se siamským kocourem, a tím vznikl základ nového plemene. Předky barmských koček jsou kočky chované buddhistickými mnichy v barmských klášterech.
Až do 80.let 20.století platila hnědá barva ( sable) za jediné uznávané zbarvení barmských koček. Musely být jednobarevné a jejich geneticky podmíněná tmavší maska nesměla být pokud možno vůbec vidět.
První modrá barmská kočka se narodila v 50.letech 20.století. Trvalo ale ještě velmi dlouho, než byla tato barevná varieta také oficiálně uznána , především v USA.
V současné době v USA uznávají jen 4 klasické barvy barem a to hnědou, čokoládovou, modrou a lila.
Naproti tomu v Evropě jsou navíc uznávány barvy červená a krémová a od 70.let 20.století k nim přibyly barvy želvovinové ( čokoládově, hnědě, modře a lila).
Moderní barmská kočka, jak říká poslední standard plemene FIFe je „ samostatným plemenem s jedinečnou genetikou zbarvení. Nejnápadnější znaky této kočky plné temperamentu jsou hedvábná srst a výrazné oči. Je to středně velká, elegantní kočka orientálního původu. Jakákoliv podobnost se siamským typem nebo zavalitostí britských koček musí být posuzována jako chyba.
Barma má zářivé a svítivé oči daleko od sebe posazené. Jsou přípustné všechny odstíny žluté od žlutozelené až k jantarové. Zlatožlutým je dávána přednost. Tvar, velikost a posazení očí jsou důležitější pro typický barmský dojem ( burmese-look) než jejich barva.
Srst je velmi krátká, skoro bez podsady, jemná, lesklá, hedvábné struktury.
Standardy barmské kočky v USA a v Evropě se liší i ve stavbě těla. Americké kočky jsou mohutnější a mají zakulacenější hlavu.
Snad první barmskou čokoládovou kočku u nás bylo možné vidět na XI.mezinárodní výstavě koček v Brně v roce 1980. Kočku z vlastního chovu zde vystavovala paní Penelope Bydlinski, dlouholetá generální sekretářka FIFe a u nás dobře známá mezinárodní posuzovatelka z Austrálie.
Měla jsem to štěstí, že na MVK v Brně v květnu 2012 jsme s našim barmským kocourem byli posuzování přímo paní Penelope Bydlinski . Náš kocour se ji velmi líbil , obdržel od pani Bydlinski Nominaci do BIS a BIS získal. Velice si ocenění od této velice zkušené chovatelky barem vážím. A jsem velmi ráda,že jsem se s touto paní mohla osobně setkat.
Paní Bydlinski při posuzování našeho Oskara: